Dlaczego warto głosować

16 listopada wybierzemy władze samorządowe. To wyjątkowo ważne wybory – władze gminy, powiatu i województwa decydują w sprawach, które najbardziej wpływają na Twoje życie. Po raz pierwszy prawie w całej Polsce wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych.

 

Możliwość wyboru własnych przedstawicieli na najważniejsze stanowiska w kraju oraz możliwość kandydowania na nie są najważniejszą cechą demokracji. Pełnoletni obywatele poprzez głosowanie wyłaniają swoich reprezentantów do stanowienia prawa i rządzenia w ich imieniu. Niestety, jak wskazują sondaże, od czasu pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, frekwencja w kolejnych latach wyborczych spada. Wśród państw byłego bloku wschodniego, które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku, zajmujemy ostatnie miejsce w rankingu udziału obywateli w wyborach. Czy to znaczy, że Polakom nie zależy na wolności i demokracji?

Często zapominamy, że biorąc udział w wyborach mamy realny wpływ na to, kto będzie decydował o wysokości podatków, budował drogi, szpitale, szkoły w naszych miastach, skutecznie bronił naszego bezpieczeństwa. Oddanie głosu daje nam moralne prawo do krytyki. Każdy głos jest ważny, każdy  ma znaczenie i jest wyrazem aprobaty lub niezadowolenia wobec sprawujących władzę. Biernością i obojętnością dobrowolnie odbieramy sobie prawo do decydowania.

Samorządy decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie. To właśnie władze gminy, powiatu i województwa decydują w sprawach, na których Ci zależy, takich jak przychodnie i szpitale, drogi, komunikacja publiczna, bezpieczeństwo w okolicy, domy kultury, biblioteki, muzea i teatry.

Każdy powód, by głosować jest ważny. Sprawdźmy, którzy kandydaci w naszej okolicy, chcą realizować cele, na których nam zależy. Zapytajmy kandydatów o ich plany i pomysły na rozwój naszych miejscowości. Głosujmy świadomie!

 

Osób z niepełnosprawnościami mają takie same prawa wyborcze, jak wszyscy pełnoprawni obywatele. Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do:

  • udziału w wyborach jak każdy pełnoprawny obywatel,
  • otrzymania dostępnej informacji ,
  • głosowania w lokalu dostoswanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • głosowania korespondencyjnie, również za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a,
  • głosowania przez pełnomocnika,
  • głosowania w lokalu za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a.

Obowiązkiem każdej gminy jest zapewnienie wyborcom z niepełnosprawnościami warunków do równoprawnego udziału w wyborach.

Aby dowiedzieć się więcej zadzwoń na naszą infolinię wyborczą 12 350 64 24!